Eluruumi väljaüürimine

Teil on tühjalt seisev eluruum, mida mitmesugustel põhjustel maha müüa ei soovi, või ostsitegi koteri investeeringuna nimelt väljaüürimiseks ning nüüd on vaja tulutoov üürisuhe edukalt käima saada. Esmapilgul võiks arvata, et pole midagi lihtsamat: hõikate oma pakkumise kusagil internetiavarustes välja, kusjuures kokkuhoidliku inimesena leiate võibolla, et tasuta kuulutuskeskkondadest peaks täiesti piisama, näitate huvilistele elamispinna ette ning kui siis keegi neist avaldab soovi sinna elama asuda, löötegi käed. Kui olete inimene, kellel elus alati vedanud on, võib loota, et vedas seegi kord.

Probleem „otse omanikult“ soovijatega

Et aga oma edus kindlam olla, tasuks tegutseda veidi läbimõeldumalt. Kõigepealt tasuks kõrvale jätta „otse omanikult“ pakkumisi vahendavad portaalid, sotsiaalmeedia grupid, foorumid jmt paigad. Isegi kui ilmtingimata soovida eluruumi üürile anda ilma maakleri abita, ei saa soovitada potentsiaalset klientuuri, kes on valmis palju aega ja vaeva kulutama lihtsalt sellele, et pääseda mõnesajaeurolisest vahendustasust. Need eurod, mis täna vahendustasuks puuduvad, jäävad suure tõenäosusega puudu ka homme – aga siis juba üüri ja kommunaalmaksete eest maksmiseks. Pealegi on „otse omanikult“ seltskonna seas omajagu ka neid, kes lihtsalt ei saagi enam teisiti: eelnevalt pahandusi kordasaatnutena on nende nimed maakleritele teada. Seega, ka iseseisvalt kuulutades tuleks seda teha ikkagi samades paikades, kus maakleridki seda teevad – muidugi sellisel juhul ka oma raha välja käies.

Fotod

Järgmine moment, millele tähelepanu pöörata, on kuulutusse ülesriputatavad pildid. Ka siin toimib teatav seos: ilus ning atraktiivsena väljapakutud toode mitte üksnes ei pälvi rohkem tähelepanu, vaid tõmbab ligi ka ennast väärtustavat klienti. Seega peaks hoiduma nutitelefoniga paari minutiga valmisplõksitud kiirpiltidest.

Piltide tegemiseks tuleb eelnevalt kõik korda teha, üleliigne silma alt ära panna, võimalusel lisada maitsekaid dekoratiivelemente. Pildid peavad olema teravad ning hea valgustatusega. Erilist tähelepanu tuleks pöörata sellele, et kaamera ei oleks pildistamise momendil viltu. Isegi vaid veidi viltune „horisont“ jätab vaatajale lohaka mulje ka siis, kui ta ehk otsekohe päris täpselt ei oskakski öelda, mis pildil valesti on. Pilditöötlusprogrammides saab fotot muidugi hiljem otseks keerata, kuid seda äärtest pildipinna eemaldamise arvelt.

Hinnapoliitika

Kuulutust üles pannes tasuks hoiduda kiusatusest „proovida õnne“ hetke turuhinnast oluliselt kõrgema hinnanumbriga, arvates, et küllap huviline juba tingib. Suure tõenäosusega jääb liiga kõrge hinnaga väljapandud kuulutus potentsiaalsel kliendil üldse nägemata. Või siis, kui talle tundub, et piltidel näha olev objekt ning hind omavahel ei klapi, ei hakka ta teiega lihtsalt ühendust võtma. Omanik aga kaotab sel ajal kui korter tühjalt seisab, väärtuslikku aega ning see aeg on antud juhul kindlasti raha. Mõistlik oleks koheselt hakata pakkuma õige hinnaga.

Üürilise taust

On lõpuks elamispinnale soovija leitud, oleks kindlasti tarvis teha tema taustauuring. Vähim, mida selleks ette võtta, on kontrollida Krediidiinfost inimese võimalike võlgnevuste olemasolu, kuid ära kuluvad näiteks ka teiste üürileandjate kogemused, mille kohta leiab infot online keskkondadesse väljapandust.

Leping

Lepingu sõlmimisel, kuigi seadus seda tegelikult küll ei nõua, tuleks loomulikult järgida kirjalikku vormi ning sellesse kirja saavad tingimused panna sobima seadusandlike aktidega – peamiselt Võlaõigusseaduse üürilepingut käsitleva osaga. Lepingupunkt, mis on seadusega vastuolus ning seega kehtetu, ei ole väärt isegi seda trükivärvi, millega ta paberile on prinditud.

Tagatisraha

Nii maksete laekumiste tagamiseks, kui ka eluruumi seisukorra ning selles oleva vara kaitseks on mõttekas üürnikult hoiule võtta tagatisraha, mis on harilikult ühe kuu üüri suuruses. Seejuures ei maksa lepingu lõppedes lubada sellel vastutulelikult jääda viimase kuu ettemaksuks. Tagatisraha tagastatakse ikkagi alles peale seda, kui üürileandja on eluruumi ning selles oleva liikuva vara peale selle tagasisaamist leidnud normaalses korras olevat ning kui kõik maksed on samuti tasutud. Kuivõrd viimase kuu kõrvalkulude arved tulevad hea hulk aega peale üürniku väljakolimist, on üürileandjal tagatisraha tagasimaksmisega aega terve kuu peale lepingusuhte lõppemist.

Kokkuvõtteks, kuigi eluruumi väljaüürimine mingi raketiteadus ei ole, ei maksa sellesse siiski liiga kergekäeliselt suhtuda. Nii mõnegi eelkirjeldatud momendi esmapilgul petlikult tähtsuseta tundumine võib hiljem valusalt kätte maksta ning mõttekas oleks kas ise asjale rohkelt aega, vaeva ja tähelepanu pühendada, või kasutada spetsialisti